دکتر سیروس ایزدی

دسته‌بندی:
یک دیدگاه

دکتر سیروس ایزدی یزدی متولد شهرستان یزد هستند. از آنجا که پدر ایشان پزشک بودند، از کودکی علاقه بسیاری به حرفه پزشکی داشتند. ایشان پس از اتمام تحصیلات ابتدائی و متوسطه در زادگاه خود راهی تهران شدند و در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول تحصیل گردیدند و به اخذ درجه دکتری پزشکی (MD) از دانشگاه مزبور نائل شدند.

دکتر سیروس ایزدی

دکتر ایزدی در ضمن تحصیل پزشکی خیلی زود به رشته روانپزشکی علاقمند شد بطوریکه زمانیکه سال چهارم پزشکی را می گذرانید تا پایان تحصیلات پزشکی عمومی بعنوان کارورز مقیم در بیمارستان های روانی تهران (چهرازی ، میمنت ، روزبه و رازی) اشتغال داشت و پس از اخذ درجه MD از دانشگاه تهران بعنوان پزشک پیشگیری استان پنجم و همدان ( کرمانشاهان و همدان فعلی )استخدام گردید و بعد از گذراندن دوره خارج از مرکز در امتحان انتخاب  دستیاری رشته بیماری های روانی پذیرفته شد و ابتدا بعنوان دستیار حق الزحمه بگیر کرسی بیماریهای روانی در بیمارستان روزبه استخدام گردید و پس از گذررانیدن دوره دستیاری به اخذ درجه تخصص در رشته روانپزشکی نائل گردید و درعین حال مدت یکسال در کلاسهای اختصاصی روان درمانی  تحت نظر شادروان استاد دکتر محمود صناعی آموزش های لازم را در زمینه مکاتب روانشناختی  و  روان درمانی کسب کرد .

دکتر ایزدی  پس از احراز درجه تخصص در روانپزشکی در مسابقه استادیاری  شرکت کرد و پس از برنده شدن در مسابقه مزبور بعنوان استادیار گروه روانپزشکی مشغول کار شد .

استاد دکتر ایزدی در دوره استادیاری خود به لندن عزیمت کرد و پس از گذرانیدن دوره های آموزشی لازم ، امتحانات تخصصی کالج سلطنتی روانپزشکان انگلستان را با موفقیت گذرانید و به اخذ عنوان MRCPsych نائل گردید و دیری نگذشت که به مقام استادی گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران دست یافت .

دکتر ایزدی در طول مدت خدمت آموزشی خود مدتی بعنوان رئیس بیمارستان روزبه و مدیر گروه آموزشی روانپزشکی انجام وظیفه کرده است و در زمان تصدی او بود که حق سختی کار برای کارکنان بیمارستان های روانی به تصویب رسید و سند ساختمان مجاور بیمارستان روزبه که فعلا مدرسه تیزهوشان است به عنوان جزئی از بیمارستان روزبه به مالکیت دانشگاه تهران درآمد. متاسفانه مدت کوتاهی پس از استعفای وی به علت فقدان امکانات در جهت استفاده از ساختمان مذبور ، این موقعیت چشمگیر که می توانست گامی در جهت توسعه بیمارستان آموزشی روزبه باشد از دست رفت.

استاد ایزدی در طول خدمت آموزش و پژوهشی خود یک لحظه از پای نمی نشست و علاوه بر تدریس روانپزشکی در بیمارستان روزبه و شرکت در برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران (دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران فعلی) در دانشکده ها و مدارس عالی دیگری بشرح زیر در زمینه های مختلف روانپزشکی ، مکاتب روانشناختی ، درمانی درمانی فردی و گروهی ، روانشناسی زن ، سال ها تدریس می کرد.

دکتر سیروس ایزدی

 

۱- دانش سرای عالی ( در سطح فوق لیسانس مشاور و راهنمایی )

۲- مددکاری اجتماعی

۳- مدرسه عالی مامائی

۴- مدرسه عالی پارس

۵- آموزشگاه های پرستاری

۶- دانشکده بهداشت ( در سطحMPH )

۷- گروه روانشناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی

۸- دانشگاه آزاد اسلامی تهران ( در سطح دکترای روانشناسی )

۹- دانشگاه آزاد اسلامی کرج ( در سطح فوق لیسانس شخصیت )

۱۰- دانشگاه آزاد اسلامی رودهن ( در سطح لیسانس روانشناسی بالینی )

دکتر ایزدی در سال ۱۳۶۷ به اتفاق چند تن از دوستان نزدیک خود که همه روانپزشک بودند به امید بنیان گذاری بیمارستان روانپزشکی، شرکت روانسنج را تأسیس کردند که بالاخره پس از سیزده سال کوشش مستمر این گروه توانستند در اواخر دیماه ۱۳۸۰ بیمارستان ایرانیان را به بهره برداری برسانند

خدمات ماندگار و برجسته استاد دکتر سیروس ایزدی به عنوان یکی از بنیانگذاران روانپزشکی ایران :

 1. تا پیش از سال ۱۳۴۷ مکتب روزبه که در واقع روانپزشکی علمی ایران با افتتاح آن شکل گرفته است، منابع درسی دانشجویان و دستیاران، کتب برگرفته از مکتب فرانسه بود که توسط مرحوم استاد دکتر حسین رضاعی و استاد دکتر عبدالحسین میر سپاسی تالیف گردیه بود. در این سال با انتشار کتاب روانپزشکی برای دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی توسط دکتر سیروس ایزدی ، دکتر محمود قهرمانی، نگرش انگلیسی – آمریکایی در آموزش روانپزشکی ایران مطرح گردید و مرحوم دکتر جواد نوربخش و دکتر عزالدین معنوی آن را به عنوان کتاب درسی دانشجویان پزشکی انتخاب کردند. در واقع این کتاب که از سال ۱۳۴۷ تا اواخر دهه ۱۳۶۰ کتاب درسی دانشجویان بود، تالیف این کتاب یکی از اقدامات ماندگار در شکل گیری تفکر چند بعدی در مکتب روزبه بود. نکته جالب اینکه در این کتاب شاید برای نخستین بار در دنیا انسان به عنوان موجودی زیستی – روانی – اجتماعی مطرح گردیده است. انجام نخستین تحقیق همه گیر شناسی بیماری های روانی در ایران (در منطقه بحر خزر – رودسر) و تدوین پرسشنامه ای به عنوان ابزار کار با همکاری مرحوم استاد دکتر داویدیان.
 2. اجباری کردن دوره انترنی روانپزشکی برای دانشجویان پزشکی که در زمان تصدی دکتر ایزدی به عنوان ریاست بیمارستان روزبه تحقق یافت.
 3. نخستین گام در جهت تدریس مبانی روانشناسی زنان باردار برای ماماها
 4. انتشار مقالات و بالاخره کتابی در زمینه بیوشیمی رفتار
 5. آموزش تئوری و عملی گروه درمانی و سایکودرام برای کارشناسان روانشناسی و مددکاری در اردوی کار کرج
 6. در جهت اداره بیمارستانهای روانی دکتر ایزدی راهکارها و اقدامات موثری ارائه داد از جمله در جهت تصویب قانون سختی کار برای پرستاران و کارمندان بیمارستانهای روانی
 7. گنجانیدن درس روانشناسی پزشکی به عنوان یکی از علوم پایه برای دانشجویان پزشکی

عضویت در انجمن ها و موسسات علمی داخلی و خارجی :

 1. انجمن روان پزشکی ایران در دوران دستیاری دکتر سیروس ایزدی تاسیس گردید و نامبرده در بنیانگذاری آن نقش فعالی داشت. در طول عمر این انجمن ، یک دوره به عنوان بازرس و دو دوره متوالی به عنوان دبیرکل انتخاب گردید.
 2. کالج سلطنتی روانپزشکان انگستان
 3. آکادمی اعصاب آمریکا
 4. آکادمی علوم نیویورک
 5. انجمن سلطنتی پزشکان انگلستان
 6. کالج بین المللی پزشکی روان تنی
 7. عضو فردی انجمن جهانی روان پزشکی
 8. عضو هیئت تحریریه مجله ” دانشکده پزشکی دانشگاه تهران “
 9. عضو هیئت تحریریه مجله ” طب عمومی “
 10. عضو هیئت تحریریه مجله ” آکتا مدیکا ایرانیکا “
 11. عضو هیئت ممتحنه پربورد و بورد تخصصی روان پزشکی
 12. عضو موسس و مدیر عامل گروه پزشکی روان سنج ( بیمارستان ایرانیان )
برچسب‌ها: ,
 • منتشر کننده :
  علیرضا نوربخش
 • تعداد بازدید :
  296 views
۱دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. کامین بینیاز :
  ۲۳ دی ۹۶

  به نظر من باید تندیس استاد بزرگ، دکتر سیروس ایزدی را ساخت. در یک جمله ایشان نه تنها در ایران بلکه در دنیا شماره یک است.

دوازده − 12 =

 1. عضو  آکادمی اعصاب آمریکا
 2. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
 3. عضو ممتاز کالج بین المللی پزشکان روانتنی
 4. متخصص اختلالات اعصاب و روان از کالج سلطنتی روانپزشکان انگلستان.
 5. عضو موسس و مدير عامل بيمارستان ايرانيان
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه